Ворошилова В.П., вчитель
української мови та літератури
Козоріз Н.В., вчитель музичного
мистецтва
Тема: Пісні зимового
циклу: «Нова радість стала», «Добрий вечір тобі, пане господарю!», «Щедрик,
щедрик, щедрівочка», «Ой сивая та й
зозуленька».
Мета: узагальнити
знання учнів про пісні зимового циклу та обряди цього періоду як свідчення
культури нашого народу; виробляти вміння виділяти і пояснювати художні засоби,
використані в українських народних піснях; розвивати культуру зв’язного
мовлення, увагу, спостережливість; формувати прагнення відроджувати й вивчати
оригінальну творчість народу; виховувати почуття поваги до народної творчості,
викликати інтерес до її вивчення.
Тип уроку.Узагальнення й систематизація вивченого матеріалу.
Обладнання.Фрагменти фільму «Вечори на хуторі біля Диканьки», твори пісень
зимового циклу, ілюстрації до свят зимового циклу.
Міжпредметні
зв’язки: музика й література.
Хід уроку.
Усна народна творчість – це невичерпне джерело
українського народу
|
Учитель української
мови та літератури.
Сьогодні у нас трохи
незвичний урок – це поєднання уроку
літератури й музичного мистецтва.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Уривок з фільму
«Вечори на хуторі біля Диканьки». На фоні уривку вступне слово вчителя
музичного мистецтва.
-
Діти, чи
здогадались ви про які пісні, свята піде мова на нашому уроці?
-
Сьогодні
ми з вами детальніше зупинимось на календарно-обрядових піснях, зокрема піснях
зимового циклу, а також пригадаємо традиції , обряди цього періоду, що є
свідченням культури нашого народу.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Учитель музики.
Метод «Мозковий
штурм».
1. Які пісні
називаються календарно-обрядовими?
2. Назвіть види
(жанри) календарно-обрядових пісень.
3. Назвіть пісні
зимового циклу.
4. Чим відрізняються
колядки від щедрівок?
(Колядки виконувати
на Різдво, щедрівки на Новий рік у «щедрий» вечір.)
ІУ. Оголошення теми та мети уроку:
Вчитель української
мови та літератури.
Проблемне питання:
-
Яке значення
зимових обрядових пісень для нас і наших предків?
V. Робота
над темою уроку.
-
Давайте
пригадаємо, як виникли пісні зимового календарного циклу?
1.Комп’ютерна презентація учениці «Як виникли
пісні зимового календарного циклу?
Вчитель музики.
-Зимовий цикл став
величанням народження Ісуса Христа. Тому колядки поповнились мотивами про Христа,
Діву Марію.
У них звучить
побажання, щоб люди жили в радості і щасті не тільки в кожній родині, а й по
всій Україні.
Вчитель української
мови та літератури:
-Це співається у
колядці «Нова радість стала».
2.Виконання колядки учнями..
3.Бесіда за змістом колядки.
-. Про яку небувалу
радість згадується у творі? (про народження Ісуса Христа).
-. Що співають
ангели? (… славу й честь звіщають, на небесі і на землі мир проповідають).
-. За що люди
прославляють Христа?
-. Чи залежить щастя
окремої людини від щастя інших? Власну думку обґрунтуйте.
4. Розповідь вчителя.(На фоні фрагменту з фільму «Вечори на хуторі біля
Диканьки» - дівчатами у хаті Вакули ).
Колядували на Різдво хлопці, ходили по
дворах із саморобною зіркою – у супроводі переодягнених кози, ведмедя, солдата,
цигана, лікаря, кота, Маланки.
Якщо їх запрошували
до хати, вони розігрували сценки з народної вистави, яка переслідувала ту
ж мету, що й пісні – напророкувати
добробут у господарстві («Де коза ходить, там жито родить», «де коза ногою, там
жито копою», «де коза рогом, там жито стогом»), а пізніше перетворилися на
святочну розвагу. Зібрані під час колядування почастунки викладали на спільній вечері молоді.
Ви побачили як раніше
колядували, а зараз подивіться як ми
відтворюємо традиції, як колядують у нашому краї.
5.Фрагмент з народної вистави«Добрий вечір, щедрий
вечір!».
Вчитель української мови та літератури:
Крім колядок, серед пісень зимового циклу особливе місце належить
щедрівкам.
6.Виступ учениці з дослідженням про щедрівки.
7. Виконання учнями щедрівки «Ой сивая та й зозуленька» .
Вчитель музики.
Особливістю щедрівок є те, що вони виконуються тільки дівчатами чи жінками,
рідше дітьми й майже ніколи – чоловіками.
8. Виконання учнями щедрівки «Щедрик, щедрик, щедрівочка!»
Вчитель української
мови та літератури.
Яка основна думка
цієї щедрівки?
(за результатами
праці сумлінного господарювання вимірюється і добробут людини; той живе багато,
хто не цурається роботи).
VІ.
Закріплення знань, умінь, навичок.
Вчитель української
мови та літератури.
Ми з вами розглянули
пісні зимового періоду , ознайомилися з традиціями, звичаями нашого народу.
Закріпимо знання і уміння за допомогою вікторини.
1.Вікторина.
- Кому просять
дарувати щасливої літа у колядці «Нова радість стала?»
(Господарю, господині,
Україні).
- Хто приходить у гості у пісні «Добрий
вечір»?
(Три празники)
- Про яких тварин і
птахів згадується у щедрівці «Щедрик, щедрик, щедрівочка?»(Про овечок,
баранців, ластівочку)
- А чому згадується
про ластівочку?
(згадуються часи, коли
Новий рік відзначали весною).
- Яка з пісень
зимового циклу , що прозвучала сьогодні найрадісніша за настроєм?
(«Добрий вечір»).
-. Що таке гаразди?
Поясніть це слово за допомогою синонімів.
(Добробут, щастя).
- Чому у колядках
трапляються звернення «пане господарю». Кого так величали - панів?
(Ні. простих людей,
господарів).
VІІ.Підсумок
уроку.
Вчитель української
мови та літератури.
Сьогодні ми поринули у світ української народної творчості. Ви
помітили, яке велике значення відіграють традиції у нашому житті, яку духовну
красу несуть із покоління в покоління народні звичаї.
Ми вам бажаємо пам’ятати і дотримуватись цих
звичаїв упродовж всього свого життя.
Вчителі.
Нехай вони стануть прикрасою для вашої щасливої долі. Щедрого, доброго,
свят-вечора.
Немає коментарів:
Дописати коментар